.
İ. Murat ÇİÇEK
Minval - suhutunsesi@hotmail.com

Kristal Top

15 Ocak 2019, Salı

     

Ticari işletmeler için 2019 yılı için ekonomiye dair birçok görüş var, bugün en büyük makine üreticileri şirketlerini yönetirken krizlerin hayatın her anında yaşanabileceği ve gelip geçici olduğu görüşünde.

Yıllar önce kendisini kaybettiğimiz Alarko Holding’in kurucularından Üzeyir Garih’in görüş ve stratejileri hâlâ iş dünyasında kendini geliştirmek isteyenlere ışık tutuyor. Bir röportajında;  “Biz iş adamları elinde üç top oynayan cambazlar gibiyiz. Bu topun iki tanesi lastik top, biri de kristal bir toptur. Lastik toplar yere düşse de, tekrar yükselir ve bu topları yeniden tutabiliriz ama kristal top yere düştüğünde kırılır ve oyun biter." Demişti.

Lastik topun birisi işletmenin satışlarını, diğeri de işletme kârını temsil ediyor. Üzeyir Garih diyor ki: "Eğer satışlar düşerse, bir süre sıkıntı çekersiniz ama daha sonra yükselir. Ekonomik krizlerde firmaların satışları düşer ama şirketi batırmaz, önemli olan, kristal topun yere düşmemesidir." Satışlara benzer şekilde, eğer işletmenin kârı düşerse veya zarar ederse, daha sonra tekrar kâra geçebilir.
Krizleri atlatabilen şirketler demek ki kristal topu yere düşürmemiştir, peki kristal top nedir? Kristal top, firmanın “Nakit Akışı”nı temsil eder. Yani bir firmaya giren nakit ile firmadan çıkan nakit olarak tanımlayabiliriz. Vadeli satış yapan firmaların satış ile tahsilâtları arasında önemli bir vade vardır. Tahsilât gelene kadar, firmanın yeni üretim yapmak için hammadde, ara madde vs. alması, işçi ücretleri, vadesi gelen alımların ödemesinin yapılması gibi birçok konuda harcaması vardır. Tahsilâtlar ve ödemeler arasındaki fark negatif ise bu fark, cari açık olarak nitelendirilir. Bu açık genelde bankalardan kredi alınarak dengelemeye çalışılır. Bankalar; cironuz, kârlılık oranlarınız, borçluluk durumunuza bakarak firmanızı analiz eder, borcunuz cironuzun belli bir yüzdesini aşıyorsa, banka kredilibilitenizi olumsuz değerlendirebileceği gibi, firmanıza tanımlayacağı kredi limiti için sizden teminat isteyebilecektir. Kristal topu kırılan yani nakit akışı bozulan firmalarda hem piyasaya olan borçlar, hem de bankalardan alınan kredi ödemeleri aksamaya başlar. Bu durumda gemiyi ilk olarak bankalar terk eder, alacaklılar kapıya dayanır, nakit kredi bir tarafa, zorda olan firmaya ihtiyacı olduğu hammadde bile verilmez. Filmin sonu gelir, ülkemizde adı duyulmuş birçok firmanın yanlış finansal yönetimi ile sonu gelmiştir. Her şey "ciro" demek değildir. Bu düz mantıktan kurtulmamız gerekmektedir. “Nakit akışı” işin kalbidir. Kristal topu düşürmemeniz dileğiyle…Yazarın Tüm Yazıları
VERMEYİNCE MABUD, NEYLESİN SULTAN MAHMUT
Kristal Top