.
.
M. Selim SARIKAYA
Arayış - suhutunsesi@hotmail.com

MUHABBET

2 Nisan 2019, Salı

     

İyisi ile kötüsü ile bir seçim dönemini daha geride bıraktık. Seçilen adayları tebrik ediyorum. Hem seçilen adaylar hem seçilemeyen adaylar hem de bizler için çalışmanın vakti geldi. Artık aramızda bulunan görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak hepimiz bu ülke için çalışmalıyız. Bunu gerçekleştirmek için öncelikle muhabbet bağını kuvvetlendirmeliyiz. Ancak bu sayede bu memleket için en güzel ve en faydalı işleri gerçekleştirebiliriz. Yunus Emre’nin de zikrettiği gibi;

“Benlik davasını bırak,

Muhabbetten olma ırak,

Sevgi ile dolsun yürek,

Hoşgörülü olmaya bak.”

Seçim döneminde söylenenler, yapılanlar geçmişte kaldı ve ileri bakmanın vakti geldi. Görüş ayrılıkları elbette olacak ama bu görüş ayrılıkları aramızdaki muhabbeti etkilememeli. İsviçreli Düşünür Alexandre R. Vinet’in dediği gibi “Hayatın hakiki servetini muhabbet; fakirliğini de benlik teşkil eder.” Ne kadar doğru değil mi? Muhabbetle beraber gelen bereket hem maddi hem manevi olarak bizleri farklı yerlere taşıyor. Ama “Benim görüşüm dışındakileri bilmem, tanımam, onlarla iş yapmam...” dediğimizde kim bilir ne kapılar kapanıyor. Bu yüzden aramızdaki muhabetti arttırmanın yollarını aramalı ve hatta bulmalıyız. Hepiniz biliyorsunuz ki mübarek ayların içerisindeyiz ve bugün Miraç Kandili. Haydi! Bu güzel günler bizler için bir fırsat olsun. “Bugün muhabbet tohumunu ekmeyen, yarın tûba dalından yemiş yiyemez.” demiş Sadi Şirazi, ünlü Bostan ile Gülistan eserinde. Haydi, görüşlerimizi bir kenara bırakalım ve memleketimizin geleceği için beraberce, her işin hakkını vererek çalışmaya başlayalım.

Ünlü Filozof Nasîrüddîn-i Tûsî’ye göre insanın doğasında hem kendini yetiştirebilme hem de toplum içinde yaşayabilme eğilimi vardır. Tek başına kendini yetiştirebilmek ve daha önemlisi belirli alanlarda uzmanlaşabilmek mümkün olmadığından insan toplumla bir arada hareket etmelidir. Bunun yolu da sevgi ve muhabbetten geçmektedir. Yani kendimizin, toplumumuzun kısaca memleketimizin geleceği için muhabbet şarttır.

Emin olun aramızdaki muhabbeti arttırdığımızda yapılacak işler en uygun kişilere ulaşacak, israfın önüne tahminimizin ötesinde geçilecek, düşündüğümüzün ötesinde kapılar açılacak. Yeter ki muhabbeti arttıralım ve önceki yazılarımda da belirttiğim gibi fikir üretmeye durmaksızın devam edelim. Afyonkarahisar olarak muhabbet konusunda diğer illere göre belirli noktalarda örnek teşkil ettiğimizi düşünüyorum ama tabi ki daha iyisini yapabiliriz.

Afyonkarahisar olarak;

Türkiye yürüyorsa biz koşalım, Türkiye koşuyorsa biz uçalım.

Bu enerji bizde fazlasıyla var.