.
.
M. Selim SARIKAYA
Arayış - suhutunsesi@hotmail.com

BACASIZ SANAYİLERİMİZ

17 Nisan 2019, Çarşamba

     

Turizm için bacasız sanayi denildiğini hepimiz biliriz. Şu sıralar “bacasız sanayi” tanımlaması birçok şey için kullanılmakta. Tabi bu tanımlamayı hangi sektör ve ya oluşumların hak ettiği tartışılır. Çünkü bacasız sanayi tanımlamasını hak edebilmek için yapılan işin istikrarlı bir şekilde olumlu geri dönüşler sağlaması ve farklı şekillerde sosyo-ekonomik fırsatları sunabilmesi gerekmektedir.

Yüzlerce hatta binlerce otel inşaa edebilirsiniz ancak gelen turistler, tatillerini otellerinden hiç dışarı çıkmadan geçiriyor ve geldikleri gibi geri dönüyorlar ise yapılan iş, “bacasız sanayi” olmaktan uzak bir oluşumdur sadece. Turizm sektörü özelinde bacasız sanayi olabilmenin ilk şartı, turistlerin seyahat ettikleri bölgelere hem geldikleri zaman diliminde hem de gelecekte katkı sunmalarıdır. Bir turistin geldiği bölgeye maddi ve manevi katkı sunabilmeside ziyaret ettiği o bölgeyi tanıması, anlaması ve hatta yaşamasından geçmektedir.

Ziyaret edilen bölgedeki insanların ise yörelerini, gelen turistlere tanıtabilmeleri için genellikle ellerinde kısıtlı zaman dilimleri vardır ve bu önemli bir sorundur. Bu soruna çözümler üretmek gerekmektedir. İşte tam bu noktada şehrimizde, çözüm olarak karşımıza çıkan ve tüm Afyonkarahisar’lı hemşehrilerimi, kardeşlerimi gururlandıracağını düşündüğüm bir hizmet var. Bu hizmeti Afyonkarahisar Belediyesi ziyarete açalı aylar oldu ancak bir çoğumuzun çeşitli sebeplerden ötürü bu hizmetten haberi yok. Peki bu hizmet ne? Bu hizmet “Tarihi Afyonkarahisar Merkezi Şehir Maketi”. Şehir maketi hizmeti hem şehre gelen turistler hem de şehrimizde yaşayan tüm kardeşlerim için çok önemli bir hizmet. Maketin rehberi Sayın Salih Kılınç Beyefendi’nin dolu dolu anlatımı eşliğinde maketi gezdiğinizde tarihi şehrin merkezinde bilmediğiniz, duymadığınız ve bakıpta önemini idrak edemediğiniz birçok tarihi eserin olduğunu göreceksiniz. Gelen turistler ise bu maketi gezip şehri gezmeye başladığında ise çok daha farklı maddi ve manevi olumlu geri dönüşlerin bizleri beklediğine eminim.

Ayrıca geçen haftaki yazımda belirttiğim üzere 2.Afyon Kitap Fuarı açıldı ve maket alanının yanıbaşında devam etmekte. Yoğun katılımla başlayan fuara ilginin her geçen gün daha da arttığını gözlemlemek bizleri mutlu ediyor. Mutluyuz çünkü aslında en büyük bacasız sanayilerden bir de kitap. Çünkü kitap olmadan, kitaba, öğrenmeye ve düşünmeye açlık olmadan bacasız sanayilerin kurulamayacağını hepimiz pek tabi ki biliyoruz.

Hangi sektör olursa olsun o sektörün; bilgisiz, kitapsız ve bunlara bağlı oluşan kültürel alt yapı olmadan yaşaması, ayakta kalması mümkün değil. Bu yüzden kitaba olan merakı arttırmak ve bu merakı besleyecek eserlerle yeni nesilleri buluşturmak için kitap fuarları önemli bir açığı kapatıyor diyebiliriz. Kitap okuyan, kitabı seven, merak eden ve merakı doğrultusunda kitapla kendini besleyen nesiller ancak bu tip etkinliklerin sayesinde daha da artabiliyor.

Kitap fuarına ve şehir maketine olan ilginin zaman geçtikçe daha da artmasını temenni ediyorum. Belediyemize ve Valiliğimize bu değerleri şehrimize kazandırdıkları için teşekkür ediyorum. Artık ikisi de sonuna kadar sahip çıkmamız ve geliştirmemiz gereken önemli değerlerimizden. Sahip çıkacağımızdan ve geliştireceğimizden de şüphem yok.

Afyonkarahisar olarak;

Türkiye, yürüyorsa biz koşalım; Türkiye, koşuyorsa biz uçalım.

Bu enerji bizlerde fazlasıyla var.