22 Kilogramlık Patatesiyle, Guinness'e Aday

1 Aralık 2014, Pazartesi 20:53

     


Hatay'ın Samandağ ilçesinde yaşayan Mithat Fatmaoğulları, evinin bahçesinde 22 kilogramlık patates yetiştirdi. Fatmaoğulları, topraktan sökmek için ''Ağaç kökü çıkartır gibi'' uğraşmak zorunda kaldığını belirttiği patatesle Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyor.

Samandağ ilçesinde yaşayan Mithat Fatmaoğulları, evinin bahçesinde yetiştirdiği 22 kiloluk patatesle Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı planlıyor.

BİRİ 22, DİĞERİ 8.5 KİLO

Eşinin isteği üzerine evinin bahçesine tatlı patates eken Mithat Fatmaoğulları (60), ürünleri çıkartmaya gittiğinde büyük şaşkınlık yaşadı.

Yaklaşık bir saat süren çaba sonunda adeta büyük bir taşı andıran patatesleri çıkarmayı başaran Fatmaoğulları'nın şaşkınlığı, ürünleri tartınca daha da arttı. Patatesleri tartan Fatmaoğulları, birinin 22, diğerinin ise 8,5 kilogram olduğunu görünce, Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmaya karar verdi.

Bitki olgunluğa erdiğinde toplamak için toprağı kazdığını belirten Fatmaoğulları, normalden kat kat büyüklükte dev bir patatesle karşılaştığını ifade etti.

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ..


"AĞAÇ KÖKÜ ÇIKARTIR GİBİ UĞRAŞTIM"

Hayatı boyunca bu büyüklükte bir patatesi ne gördüğünü ne de duyduğunu belirten Fatmaoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Patatesleri topraktan uzun bir süre çıkartamadım. Ağaç kökü çıkartır gibi uğraşmak zorunda kaldım. Çıktığında ise büyüklüğüne ben dahil kimse inanamadı. Kucaklayıp eve getirdim ve tartıya koydum. Biri 22 diğeri ise 8,5 kilograma yakın geldi. İnternetten araştırdık. Bu büyüklükte patates yok. Şu an dünyanın en büyük patatesi Lübnan 'da yetişmiş, onun ağırlığı 12 kilogram. Eşim ve çocuklarımla bunun değerlendirilmesi gerektiğini düşündük ve Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuru yapmaya karar verdik."

"20 AİLEYE YETER"

Yetişen patateslerin yaklaşık 20 aileye yeteceğini ifade eden Fatmaoğulları, duyan herkesin patatese bakmaya gelip fotoğraf çektiğini, Guinness Rekorlar Kitabına başvurusu sonrası patatesi yakınlarına dağıtarak yemeyi düşündüğünü sözlerine ekledi...  
Son Eklenen Haberler