Apple hangi yatırımlarla para kazanıyor?

9 Şubat 2011, Çarşamba 11:29

     

Apple hangi yatırımlarla para kazanıyor? haberi On yıl önce Apple firmasının yetkilileri gelecekleri için yapacakları yatırımları tartışıyorlardı. Hangi dört yatırımın onları başarıya ulaştırdığını öğrenmek ister misiniz?

Apple'ın 2001 yılında yaptığı yatırımlar sayesinde buralara geldiğini hiç fark etmiş miydiniz. Belki size tuhaf gelebilir ama Apple'ın bu günlere gelmesi sadece şans değil.

Firmanın bu günlere gelmesi 10 yıl önce planlanmış. Ve firma yetkilileri bu plana sadık kalarak Apple'ı dünyanın en büyük teknoloji üreten firmaları arasında ki yerini almasını sağlamışlar. Apple'ın bu günlere gelmesi için yaptığı dört ana yatırımı biliyor musunuz? Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net Apple'ın bu dört ana yatırımını inceledi.


Apple'ı zengin eden yatırımları görmek için tıklayınız

Birçoğunuzun bildiğini tahmin ediyorum ama hatırlayamıyorsunuz. Apple ilk yatımını 2001 yılının ilk ayında yaptı ve kullanıcıları iTunes müzik oynatıcısıyla tanıştırdı. Onu takiben firma 2001 Mart ayında Mac OS X 10.0 sürümünü çıkardı.

Yine 2001 yılının Mayıs ayında iki adet AplleStore mağazası açan firma 2001'in Ekim ayında ise ilk iPod sürümünü kullanıcıların beğenisine sundu. İşte Apple'ın yaptığı bu dört yatırım bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi oldu.

2001 yılının
Haziran ayında birçok PC kullanıcısı iTunes'in bu kadar başarılı olacağını düşünemezdi. iTunes piyasaya çıktığında RealPlayer ve Windows Media Player oldukça popülerdi.

Bu iki güçlü oynatıcı arasında iTunes'in bu kadar popüler olması Apple'ın sonraki günlerde bu medya oynatıcısı kendi cihazları için bir senkronizasyon aracı yapmasından kaynaklanıyor.

Apple'ın kendi satış dükkanlarını açmaya başlaması diğer satış organlarını rahatsız etmedi. O günlerde Apple ürünlerinin pazar payı oldukça düşüktü. Kim bilebilirdi ki bir gün Apple büyük bir akıllı telefon üreticisi olacak.

2001'in Ekim ayında 5 GB kapasiteye sahip iPod müzik oynatıcısını piyasaya süren firmanın takipçileri oldukça şaşırdı. Bu ürünün satışı 2004 yılına kadar sürdü. 2005 yılında firmanın yeni oynatıcıları iPod mini ve nano modelleri piyasaya sürüldü.

2001 yılındaki büyük mali krizde Apple'ın yaptığı yatırımlar bugün meyvesini fazlasıyla veriyor. Eğer Apple bu yatırımları yapmasaydı ne olacaktı? İşte bu sorunun cevabı oldukça basit aslında.

Apple ürünlerinin başarısı abartılıyor mu?

(
ShiftDelete.Net)..  
Son Eklenen Haberler