Patlamada ölenlerin ailelerine maaş

9 Şubat 2011, Çarşamba 12:19

     

Ankara'daki patlamalarda hayatlarını kaybeden 20 işçinin evlerine ziyarete giden Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara İl Müdürü Ali Pekten, sigortalılığı tespit edilen 13 kişiye bir hafta içinde bin lira maaş bağlanacağını söyledi.

Diğer 4 kişinin sigortalılık tespit çalışmalarının sürdüğünü aktaran Pekten, 17 işçinin her biri için yakınlarına 328 lira cenaze ödeneği verileceğini de açıkladı. OSTİM ve İvedik Organize Sanayi bölgelerindeki patlamalarda hayatını kaybeden 20 işçinin ailesine devlet el uzattı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun evlere yaptığı ziyaretleri Cihan'a anlatan Sosyal Güvenlik Kurumu Ankara İl Müdürü Ali Pekten, "Sosyal Güvenlik Kurumu olarak vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu göstermek, acılarını paylaşmak, evlerine ziyaretlerde bulunarak aylık bağlama işlemleri için gerekli işlemleri evlerinde aldık.Gerek şahsım gerekse il müdürlüğündeki arkadaşlarım tüm evleri sırasıyla ziyaret ederek talepleri almaya başladık." diye konuştu. Şu ana kadar 20 vatandaşın vefat ettiğine yönelik kendilerine bilgi geldiğini vurgulayan Pekten, "4 tanesinin sigortalılıklarının belirleme çalışması devam ediyor.

Bir vatandaşımızın başka bir işletmede çalıştığı, buraya malzeme getirdiği, bir vatandaşımızın yine başka yerde çalıştığı, babasını ziyarete geldiği tespit edilmiş. 2 vatandaşın sigortalılık bilgisi tespit edilmeye çalışılıyor. 4 vatandaşımızın teftiş inceleme işleminden sonra aylık bağlanması ayrıca değerlendirilecek. Bunun dışında 13 vatandaşımıza hem ölüm aylığı hem ölüm geliri bağlanması çalışmaları başladı. Bu vatandaşlarımız yaklaşık 1 hafta içinde gerekli imzaları alındıktan sonra takribi bin lira aylık bağlanacak." bilgisini verdi. Bekar olanlar dahil, 17 işçinin yakınlarına 328 lira cenaze ödeneği verileceğini aktaran Pekten, diğerlerinin sigortalılıkları netleşince onlara da maaş bağlanacağını ifade etti.

AİLELER ZİYARET EDİLDİ

Pekten, dün itibariyle 4 evi ziyaret ettikleri bilgisini verdi. Pekten, "Cenazelerin il dışında olması sebebiyle Ankara'da olmayan aileler var. Onları da takip ediyoruz. Ankara'ya geldiklerinde hemen gerekli imzaların alınması çalışmalarına başlayacağız." diye konuştu. Patlamalardan sonra sigortalı olmanının öneminin bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Pekten, "İnsanlarımız hasta olmadan, başlarına bir şey gelmeden hem kendilerini hem kendinden sonrakileri düşünüyorsa, çalıştıkları yerlere sigorta olması için baskı yapmalı. İşverenler de çalışanları kayıtlı çalıştırmalı." önerisinde bulundu...  
Son Eklenen Haberler