Batum'a 301'den soruşturma talebi

9 Şubat 2011, Çarşamba 11:27

     

Batum'a 301'den soruşturma talebi haberi Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi uyarınca soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığı'ndan izin talebinde bulundu.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi uyarınca soruşturma başlatılması için Adalet Bakanlığı'ndan izin talebinde bulundu.

5 Şubat'ta Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) Zonguldak Şubesi'ni ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Batum'un, asker için ''kağıttan kaplanmış'' sözleri üzerine inceleme başlatan Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu ifadelerin Türk Cez a Kanunu'nun (TCK) 301. maddesi kapsamına girdiğine karar verdi.

301. MADDE

2008 yılında yapılan düzenleme ile Cumhurbaşkanında olan kovuşturma izni yetkisi, ''Soruşturma yapılması Adalet Bakanının iznine bağlıdır'' şeklinde değiştirilmişti.

Hrant Dink, Orhan Pamuk ve Elif Şafak'ın "Türklüğe hakaretten" yargılanmasıyla sık sık gündeme gelen 301. Madde'nin son hali şöyle:

(1) Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 1. fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

(4) Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması Adalet Bakanının iznine bağlıdır.

TCK'nın 301. maddesinde, ''Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Türkiye Cumhuriyeti hükumetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılayan kişinin, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması. Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişilere de aynı cezanın uygulanması'' hükmü yer alıyor.

ERDOĞAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Batum'un sözleriyle ilgili inceleme başlattığını hatırlatmış ve kendisinin de suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

BOZDAĞ DA 301'İ İŞARET ETTİ

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamada, " Süheyl Batum'un sözleri Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesine göre suç teşkil ediyor" dedi.

ADALET BAKANININ İZNİ GEREKLİ

"Türklüğü" ve "Türkiye Cumhuriyeti Devletini koruyan madde" olarak bilinen, 301. Madde'den yargılama yapılması için Adalet Bakanlığı'nın izni gerekiyor.

Haber 7..  
Son Eklenen Haberler